APRS s použitím modulu TINYTRAK

    Jako první vyzkoušel modul TINYTRAK Petr OK1MAB. Myšlenka použití tohoto modulu pro automatické vysílání pozice z auta mne natolik zaujala, že jsem zhotovil na destičce o rozměrech 2.5 x 3.5 cm funkční modul a vestavěl ho do vozidlové stanice DENPA MZ22. Ze stanice je vyveden na kousku kablíku konektor Cannon DB9 pro připojení GPS a současně pro programování nastavení PIC procesoru počítačem. Používám stanici pouze pro APRS, takže není nijak ovládána mikrofonem a PTT, modul je nastaven na automatické vysílání během jízdy po 30 vteřinách. Na stole vše žilo jak mělo, takže hurá zabudovat do auta a první zkušební jízda potvrdila funkčnost. Používám PIC procesor 16F84-10 (s krystalem 10 MHz), GPS GARMIN 48, software do PIC procesoru V1.2. Tato verze softu má ale vadu na kráse, že její signál nečte rádio Kenwood TH-D7.

Ale ouha, přišly nižší teploty pod -5 stupnů a TinyTrak přestal pracovat. Tak zase radio ven z auta na stůl, chladicí sprej a testy. Vyšlo najevo, že autor modulu nijak neošetřil vstupy PIC procesoru, kde je uvázána GPS. I když GPS byla připojena, na pinech 2 a 3 se po ochlazení PIC procesoru objevilo napětí asi 2 V a skončila funkce modulu. Takže dva odpory 20k na piny 2 a 3 PIC procesoru proti zemi a je to hodné i při ochlazení na asi -30 stupnů.

Protože mi vadila necnost softu V1.2 (nečtou jej zařízení Kenwood s vestavěným TNC), napsal jsem autorovi softu o problémech při nižších teplotách a jejich vyřešení a současně požádal, jestli již není na světě novější verze softu do PIC. Obratem přišla odpověď s přiloženým softem V1.3beta. Tato verze softu šlape jak má a i TH-D7 spolehlivě dekóduje signály z modulu TinyTrak. Navíc autor přidal do konfiguračního softu i možnost zaklíčovat rádio s modulací 1200 a 2200 Hz z PC.

Takže, pro provoz v autě s libovolným rádiem na 2m a modulem TinyTrak lze tuto možnost doporučit. Není nutno používat vyhrazené rádio pro APRS, lze použít konfiguraci tak, že modul TinyTrak je vřazen do modulační a klíčovací cesty (mezi mikrofon a rádio) bez nutnosti zásahů do rádia. Doporučuji prohlédnout si stránky autora, je zde ke stažení kompletní dokumentace včetně potřebných programů a dost podnětných informací lze vyčíst z připomínek uživatelů (messages).

Moje verze v provedení SMD:

               

73 Karel OK1DNH

 << zpět